2023 WINNER

RYAN CLARK

SPONSORED BY DON COOKE

Handicap final at Hallam Prop B.C.

Wednesday 2nd August 2023

1.     Tom Boyd Jnr. Woodlands Park          +1      w/o   21    17

2.     Robert McGuire. Maltby Comm          +1      Scr

3.     Tony Ingram. Barnsley BC                   +5       21     18     

4.     Gary Hanson. Bradfield                       Scr      14

5.     Adam Morgan. Westfield Park            +1      13

6.     Roger Norris. Dearne Sports               +1       21     12

7.     Paul Bailey. Dearne Sports                  Scr     17

8.     Jack Hill. Thurgoland                           Scr      21     21    21    21

9.     Robert Wiltshire. Thurgoland             Scr     21      21    16

10.   Scott Parkes. Dearne Sports              Scr     20

11.   Andrew Whitaker. Meersbrook BC    Scr     21      17

12.   Robert Thompson. Bradfield             Scr     15

13.   Matthew Whitaker. Meersbrook BC  Scr    20

14.   Daniel Sillitoe. Maltby Comm            Scr    21      09

15.   Aaron Williams. Meersbrook BC        +1    18

16.   Dean Missere. Meersbrook BC         Scr    21      21   21    14

2022 WINNER

JACK HILL

SPONSORED BY DON COOKE

Handicap final at Roundwood B.C.

Wednesday 3rd August 2022

1.     Tom Boyd Jnr. Woodlands Park          +1      w/o   21    17

2.     Robert McGuire. Maltby Comm          +1      Scr

3.     Tony Ingram. Barnsley BC                   +5       21     18     

4.     Gary Hanson. Bradfield                       Scr      14

5.     Adam Morgan. Westfield Park            +1      13

6.     Roger Norris. Dearne Sports               +1       21     12

7.     Paul Bailey. Dearne Sports                  Scr     17

8.     Jack Hill. Thurgoland                           Scr      21     21    21    21

9.     Robert Wiltshire. Thurgoland             Scr     21      21    16

10.   Scott Parkes. Dearne Sports              Scr     20

11.   Andrew Whitaker. Meersbrook BC    Scr     21      17

12.   Robert Thompson. Bradfield             Scr     15

13.   Matthew Whitaker. Meersbrook BC  Scr    20

14.   Daniel Sillitoe. Maltby Comm            Scr    21      09

15.   Aaron Williams. Meersbrook BC        +1    18

16.   Dean Missere. Meersbrook BC         Scr    21      21   21    14

Past Winners

 

1990  Paul Morgan, Bentley Colliery beat John Patterson, Armthorpe Welfare 21-12.Played at Woodlands Park Club

1991  Malcolm Fox, Bentley Colliery beat Gary Haslam, British Rail 21-17. Played at Woodlands Park Club

1992  Keith Ryde, Armthorpe Welfare beat Damien Talbot, Sugdens 21-15. Played at Woodlands Park Club

1993  Tommy G Fletcher, Kiveton Park beat Gary Leighton, Armthorpe Welfare 21-11. Played at Thorpe Marsh

1994  Martyn Watkin, Mitchell & Darfield beat Kevin Nixon, Bentley Colliery 21-20. Played at Dodworth M.W

1995  Neil Coulson, Roundwood beat Mark Lane, Armthorpe Welfare 21-13. Played at Phoenix B.C. Rotherham

1996  Mark Lane, Armthorpe Welfare beat Gary Haslam, Hollinsend 21-10. Played at Dial House

1997 Danny Sillitoe, Cortonwood beat Robert Jackson, Millhouses Park 21-20. Played At Mexborough Athletic

1998 Kevin Nixon, Bentley Colliery beat Ernie Wearing, Davy 21-18. Played at Mitchell & Darfield

1999 Richard Jackson, MillhousesPark beat Barry Allen, Roundwood 21-15. Played at Armthorpe Welfare 

2000 Stan Jewitt, Whiteley Woods beat Haydn Ramsden, Dearne Sports 21-10. Played at Todwick Parish

2001 Dean Myers, Boston Park beat Andrew Turner, Bradfield 21-09. Played at Dial House 

2002 Martyn Watkin, Mitchell & Darfield beat Michael Reilly, Pilkington Rec 21-14. Played at Roundwood 

2003 Ryan Clark, Whiteley Woods beat John Hardwick, Cortonwood MW 21-17. Played at Penistone 

2004 Matthew Beever, Crookesmoor Rec beat Gary Hanson, Whiteley Woods 21-19. Played at Pilkington Recreation 

2005 Andrew Mailer Meersbrook BC beat Craig Hill, Hillsborough Park 21-13. Played at Todwick Parish 

2006 Andrew Whitaker   Meersbrook BC beat Martyn Watkin Roundwood 21-17 Played at Davy Sports 

2007 Gary Haslam. Meersbrook BC beat Martin Watkin  Roundwood  21 - 08 Played at  Mexborough Athletic.

2008  David Hallam Millhouses Park B.C beat Jack Clarke Meersbrook B.C. 21 – 14  Played at Dorothy Hyman

2009 John Hardwick, Dearne Sports beat Hayden Ramsden   Dearne Sports 21 – 19 Played at Bawtry B.C.

 2010 Daniel Sillitoe Maltby BC beat Tommy Silcock   Barnsley BC 21 – 18 Played at  Todwick Parish

 2011 John Richardson Armthorpe Welfare beat Chris Hill   Bradfield 21 – 13 Played at Penistone 

2012  Joe Westell Meersbrook Park beat  David MallinsonMillhouses Park 21 – 18 Played at Bawtry B.C.  

2013  Steve Marshall Millhouses Park B.C beat  Andrew Mailer   Bradfield BC 21 – 05 Played at Todwick Parish

2014   Thomas Boyd Jnr Woodlands Park B.C. beat Ryan Clark Meersbrook B.C. 21 – 16 Played at Crookes S.C. Sheffield

2015   Chris Brown Swallownest B.C. beat Andrew Whitaker Meersbrook B.C. 21 - 07 Played at Hoylandswaine Sports 

2016   John Hardwick, Dearne Sports beat Craig Hill   Dearne Sports 21 – 06 Played at Pilkington Recreation 

2017   Dean Missere Meersbrook BC beat David Poole Dearne Sports 21 - 13 Played at Roundwood BC Rotherham

2018   Dean Missere Meersbrook BC beat Paul Wildgoose Whiteley Woods 21 - 13 Played at Hallamshire    Proprietary BC Sheffield

2019    John Richardson Armthorpe Welfare beat Joe Wiltshire Thurgoland 21 – 15 Played at Hoylandswaine Sports 

2020     No Competition   

2021     Andrew Whitaker Meersbrook BC beat Ian Christopherson Meersbrook BC 21 - 16 Played at Denaby Welfare 

2022     Jack Hill Thurgoland beat Dean Missere Meersbrook BC 21 - 16 Played at Roundwood

2023     Ryan Clark Meersbrook BC beat Paul Bailey Dearne Sports BC 21 - 20 at Hallam Prop

We need your consent to load the translations

We use a third-party service to translate the website content that may collect data about your activity. Please review the details and accept the service to view the translations.