Senior County Manager 2024

Paul Bailey

2023 Matches

Sunday    5th  May        Senior County v  No Match

Sunday    2nd  June       Senior County v TBA

Sunday    7TH  July        Senior County v  TBA

Sunday    4th   August   Senior County Semi-Finals

Sunday    1st   Sept        Senior County Final

 

 

 

 

 

Senior County Manager 2023

Paul Bailey

2023 Matches

Sunday    7th  May        Senior County v  Lancashire

Sunday    4th  June       Senior County v Warwick & Worcester

Sunday    2nd  July        Senior County v  Yorkshire

Sunday    6th   August   Senior County Semi-Finals

Sunday    3rd   Sept        Senior County Final

 

 

 

 

 

Supplementary

Ross Meese, Tom Boyd, Paul Bailey,

 Tom Marsland BarryHolland

Grant Herrington, Callum Jeffrey,

 Dillion Chistoperson

Grant Herrington

2023 Player of the day

 

Chris Kelly

County Manager 2022

Dean Missere

Player of the year 2022

2022 Away team

 

BACK ROW:- Peter Worfolk, James Higgins, Adam Jones, Richard Atkin, Dean Missere, Andrew Jones, James Thomas and Mark Booth.

 

FRONT ROW:- Andrew Whitaker, Calum Jeffery, Tony Barrass, Jonathan Sneddon and Matthew Whitaker.

2022 Home team

 

BACK ROW:- Andrew Sorsby, Ross Meese, Chris Kelly, Nick White, Jack Hill, Gary Hanson and Tom Marsland.

FRONT ROW:- Scott Parkes, Darren Smith, Sam Day, Paul Wildgoose, Jack Clarke and Richard Jackson.

British Crown Green Senior County Supplementry Championship

2022 Winners

BACK ROW:- Matthew Whitaker, Barry Holland,

 Tom Marsland, Johnathan Hardwick

 Dillon Christopherson.

 

FRONT ROW:- Calum Jeffery, Aaron Williams,

 Jonathan Sneddon and Tony Barrass.

Supplementary

Round 1

 

 

SOUTH YORKSHIRE                                                  ISLE OF MAN

1.  Aaron Williams Meersbrook BC                    21  1.  Colin Kelly                  16

2.  Matthew Whitaker. Meersbrook BC              21  2.  David Bradford          09

3.  Dillon Christopherson. Meersbrook BC        18  3.  Jordan Cain                21

4.  Tony Barrass. Maltby Comm                          21  4.  Paul Dunn                  20

5.  Barry Holland. Thurgoland                              21  5.  Glyn Hargreaves        13

6.  Calum Jeffery. Catcliffe                                  19   6.  Bob Clark                   21

7.   Tom Marsland  Thurgoland                            5    7.  Matthew Quirk          21

8.   Johnathan Hardwick D. Sports                    18    8.  Neil Withers               21

                                                        —                                            —

                                                                                  154                                          142             

Round 2

SOUTH YORKSHIRE                                                          CHESHIRE

1.  Aaron Williams Meersbrook BC                     21   1.  Rob Winnington         13

2.  Matthew Whitaker. Meersbrook BC              14    2.  Owen Cookson          21

3.  Dillon Christopherson. Meersbrook BC        21    3.  Jason Cornes            13

4.  Tony Barrass. Maltby Comm                          21    4.  Mark Bushell             14

5.  Barry Holland. Thurgoland                              17    5.  Andy Procter              21

6.  Calum Jeffery. Catcliffe                                   21    6.  Jack Bushell              15

7.   Tom Marsland  Thurgoland                            21    7.  Steve Baskerville       16

8.   Johnathan Hardwick D. Sports                      20    8.  David Baskerville      21

                                                        —                                            —

                                                                                   156                                          134 

Round 3

SOUTH YORKSHIRE                                                    GREATER MANCHESTER

1.  Aaron Williams Meersbrook BC                21    1.  Tom Eccles              12

2.  Matthew Whitaker. Meersbrook BC          17    2.  Tim Holt                    21

3.  Dillon Christopherson. Meersbrook BC    18    3.  Chris Chapman        21

4.  Tony Barrass. Maltby Comm                      21    4.  Mitch Toft                 18

5.  Barry Holland. Thurgoland                          11    5.  Jack Hamilton          21

6.  Calum Jeffery. Catcliffe                              21    6.  Adam Dawson          09

7.  Tom Marsland Thurgoland                         16    7.  Dan Foster                 21

8.  Johnathan Hardwick D. Sports                  21    8.  Iain Dunbar                11

                                                        —                                            —

                                                                                143                                         134

                                                                FINAL

SOUTH YORKSHIRE                                                       DERBYSHIRE

1.  Aaron Williams Meersbrook BC                     21   1.  Conor Chamberlain  13

2.  Matthew Whitaker. Meersbrook BC               21   2.  Matt Kelly-Walley     16

3.  Dillon Christopherson. Meersbrook BC        21    3.  Richard Gill               14

4.  Tony Barrass. Maltby Comm                          17    4.  Adam Hartley           21

5.  Barry Holland. Thurgoland                              10    5.  Rikki Higgs                21

6.  Calum Jeffery. Catcliffe                                    21    6.  Darren Carter          13

7.  Tom Marsland Thurgoland                               17    7.  Dan Hartley              21

8.  Johnathan Hardwick D. Sports                        17    8.  Phil Clapman            21

                                                        —                        145                                            140

  

 

 

 

 

Endsleigh Senior County Championship

SOUTH YORKSHIRE v SHROPSHIRE

 

Played at  Barnsley BC Barnsley. 

Sunday  1st  May 2022

1.  Chris Kelly Bradfield                      21    1.  Paul Evans.                13

2.  Andrew Jones. Denaby Welfare  21    2.  Darren Wellings.        10

3.  Ross Meese. Dearne Sports        21    3.  Michael Beer.             17

4.  Adan Jones. Maltby Comm        15    4.  Gary Neal.                    21

5.  Danny Sillitoe. Maltby Comm     08    5.  Ashley Wellings.         21

6.  Jack Hill. Thurgoland                  20    6.  Callum Wraight.          21

7.  Sam Day. Bradfield                       21    7.  Chris Worthington.     16

8.  Jack Clarke. M B C                       21    8.  Keith Wall.                   14

9.  Ryan Clark M.B.C.                        21    9.  Andrew Judson.          09

10. Gary Hanson. Bradfield             21    10.Martin Lloyd.               17

11. Mark Booth Armthorpe             21    11.Rich Goddard.            18

12. Jonathan Sneddon. Maltby       21    12.Wayne Rogers.           20

                                                        —                                            —

                                                        232                                          197                 

 

Played at Newport BC 

1.  Richard Atkin. Bradfield                  21    1.  Spencer Clarke.          20

2.  Dean Missere M.B.C.                      21    2.  Jamie King.                 18

3.  Andrew Turner. Bradfield                11    3.  Richard Lawson.        21

4.  Paul Wildgoose. W. Woods            19    4.  Alex Jones.                 21

5.  Paul Bailey. Dearne Sports             17    5.  Scott Harries.             21

6.  Nick White. Catcliffe                        18    6. Stuart Rutter.              21

7.  Robert Thompson Jnr. Bradfield    21    7.  Liam Stevens,           17

8.  James Higgins. M.B.C.                    05    8.  Sam Millward.           21

9.  Andrew Whitaker. M B C                  21    9.  Peter Grimston.          20

10. Peter Worfolk. Bradfield                 18   10.Jack Hewitt.                21

11. James Thomas. Meersbrook Pk 12    11.David Lloyd.              21

 12. Matthew Whitaker. M B C             11    12.Peter Farmer,              21

                                                       —                                             —

                                                                 195                                            243

 

South Yorkshire aggregate  427. Shropshire  aggregate  440.

South Yorkshire Lost by 13 points

Endsleigh Senior County Championship

SOUTH YORKSHIRE v CUMBRIA

Played at  West Melton BC Barnsley. 

Sunday  5th  June 2022

1.  Chris Kelly Bradfield                      21    1.  Ian France                  16

2.  Ross Meese. Dearne Sports        21    2.  Matty Stewart            18

3.  Tony Barrass. Maltby Comm       11    3.  Martin Gilpin               21

4.  Andrew Jones. Denaby Welfare  14    4.  Liam Howard              21

5.  Danny Sillitoe. Maltby Comm      10    5.  Steve Carruthers        21

6.  Adan Jones. Maltby Comm         10    6.  Ian Nicholson             21

7.  Sam Day. Bradfield                         21    7.  Daniel Varcoe            14

8.  Jack Clarke. M B C                         17    8.  Alan Gilpin                  21

9.  Ryan Clark M.B.C.                          14    9.  Ira Collier                     21

10. Jack Hill. Thurgoland                   14    10. Zach Walker              21  

11. Mark Booth Armthorpe                20    11.Billy Thornton            21

12 . Gary Hanson. Bradfield               21    12.Paul Kissock             14

                                                        —                                            —

                                                                 194                                          230                  

Played at  Lindal BC

1.  Richard Atkin. Bradfield                 05    1.  Barry Lowden            21

2.  Dean Missere M.B.C.                      21    2.  Kieran Clark               14

3.  Robert Thompson Jnr. Bradfield   21    3.  Chris Irvine                06

4.  Paul Wildgoose. W. Woods            13    4.  Tony Whitehouse      21

5.  Paul Bailey. Dearne Sports             14    5.  Martin Barrow           21

6.  James Higgins. M.B.C.                    21    6.  Gary Thompson       13

7.  James Thomas. Meersbrook Pk   15    7.  Martin Wilson            21

8.  Nick White. Catcliffe                        21    8.  Paul Clark                    20

9.  Andrew Sorsby. M B C                     14    9.  Mark Dickinson           21  

10. Peter Worfolk. Bradfield                 21   10.David Jones                12

11. Andrew Whitaker. M B C                21    11.Paul Curwen              19

12. Jonathan Sneddon. Maltby           21    12.Darren Woodend        07

                                                       —                                             —

                                                      208                                            196

 

South Yorkshire aggregate  402. Cumbria  aggregate  426.

South Yorkshire Lost by 24 points             

 

 

Endsleigh Senior County Championship

SOUTH YORKSHIRE v MERSEYSIDE
Played at  Penistone BC Barnsley.
Sunday  3rd  July 2022

 

1.  Chris Kelly Bradfield                      21    1.  Wayne Jevons.          14

2.  Ross Meese. Dearne Sports        12    2.  Ant Garside.               21

3.  Jack Hill. Thurgoland                    21    3.  Andy Hayes.              08

4.  Paul Wildgoose. W. Woods          21    4.  Connor Flaherty.       10

5.  Darren Smith. Catcliffe                 21    5.  Lee Downing.            16

6.  Tom Marsland. Thurgoland        21    6.  Tex Allen                     18

7.  Sam Day. Bradfield                       21    7.  Ian Sherbroke.            11

8.  Jack Clarke. M B C                       21    8.  Andrew Armstrong.   12

9.  Scott Parkes Dearne Sports       13     9.  George Curran.          21

10. Nick White. Catcliffe                   17    10.Matty Garside.           21

11. Andrew Sorsby. M B C                21    11.Chris Price.                06

12. Gary Hanson. Bradfield               21   12.Dan Lofthouse,          17

                                                        —                                            —

                                                                231                                          175                  

 

Played at   Tixall BC

1.  Richard Atkin. Bradfield                 13    1.  Danny Barwise.        21

2.  Dean Missere M.B.C.                      21    2.  Chris Barton.            20

3.  Andrew Jones. Denaby Welfare    21    3.  James Whalley.      05

4.  Tony Barrass. Maltby Comm         21    4.  Josh Bunting.         17

5.  Adan Jones. Maltby Comm           21    5.  John Finch.             08

6.  James Higgins. M.B.C.                   21    6.  John Daizal.           17

7.  James Thomas. Meersbrook Pk   21    7.  James Issac.         17

8.  Matthew Whitaker. M B C               21    8.  Owen Turner.         13

9.  Mark Booth Armthorpe                   17    9.  Nigel Hughes.        21 

10. Peter Worfolk. Bradfield                 16  10.Nick Burridge.         21

11. Andrew Whitaker. M B C               16    11.Stephen Glover.     21

12. Jonathan Sneddon. Maltby          21    12.Anthony Thompson.  19

                                                       —                                             —

                                                               230                                            200

 

South Yorkshire aggregate  461. Merseyside  aggregate  375.

South Yorkshire Won by 86 points

We need your consent to load the translations

We use a third-party service to translate the website content that may collect data about your activity. Please review the details and accept the service to view the translations.